PODATEK OD SPADKU
Opodatkowanie darowizny pieniężnej otrzymanej od dziecka

W 2010 roku rozwiedliśmy się z mężem. Odsprzedałam mu swój udział w mieszkaniu i wyprowadziłam się do innego miasta. Ponieważ kwota uzyskana z mieszkania nie wystarczała na nowe, syn dołożył resztę i w 2011 kupiłam mieszkanie. Teraz mam problem czy Izba Skarbowa nie będzie chciała opodatkować pieniędzy od syna w wys. 70% jako moje nie ujawnione dochody. Czy pieniądze od syna można potraktować jako obowiązek pomagania rodzicom na starość.

Więcej…
 
Kiedy obowiązek zapłaty podatku spadkowego ulega przedawnieniu

Po rozwodzie z mężem sprawowałam opiekę nad córką. Mój były mąż zmarł w 2005 r. w wyniku czego córka odziedziczyła po nim połowę wkładu budowlanego do mieszkania lokatorskiego. Wyrok w sprawie odziedziczenia tego wkładu uprawomocnił się w dniu 12 lipca 2007 r. Córka nie zgłosiła spadku po ojcu do urzędu skarbowego. Mam w związku z tym pytanie czy podatek uległ przedawnieniu czy córka musi go zapłacić?

Więcej…
 
Kiedy należy opodatkować spadek otrzymany po rodzicach podatkiem od spadków i darowizn

Otrzymany po rodzicach spadek możemy zwolnić od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o ile spełnimy pewne warunki.


Zasadą jest, że otrzymanie spadku przez spadkobiercę podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Niemniej jednak ustawodawca w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768, ze zm., zwana dalej „ustawą o podatku od spadków i darowizn”) dopuścił możliwość zwolnienia od obowiązku zapłaty podatku spadkowego określony katalog podmiotów.

Zwolnieniu od podatku podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez:

  • Małżonka,
  • Zstępnych,
  • Wstępnych,
  • Pasierba,
  • Rodzeństwo,
  • Ojczyma i macochę.

Osoby, o których mowa powyżej mogą skorzystać z przedmiotowego zwolnienia jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

W przypadku, gdy nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, zwolnienie od podatku stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Zatem osoby, które otrzymają spadek po rodzicach mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn takiego spadku, o ile złożą we właściwym urzędzie skarbowym informację o tym nabyciu.

Wniosek o zwolnienie od podatku spadkobierca ma obowiązek złożyć na specjalnym formularzu, którego wzór określa Minister Finansów. Obecnie wniosek o korzystanie ze zwolnienia otrzymanego spadku od podatku od spadków i darowizn składa się na formularzu SD-Z2 (Zgłoszenie własności rzeczy lub praw majątkowych). Podatnicy powinni pamiętać o składaniu przedmiotowego wniosku na urzędowym formularzu.

Osoby, które odziedziczyły spadek po rodzicach powinny pamiętać, że mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku tylko w przypadku, gdy w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku o nabyciu prawa do spadku złożą wniosek o korzystanie z tego zwolnienia. Jeżeli w tym terminie nie złożą wniosku o korzystanie ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn wówczas mają obowiązek zapłacić podatek od otrzymanego spadku. W przypadku, gdy osoby otrzymujące spadek po rodzicach nie złożą wniosku o zwolnienie od podatku, wówczas podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla pierwszej grupy podatkowej.

 
Kiedy darowizna otrzymana od rodzicoów podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Otrzymanie darowizny od rodziców może podlegać zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Więcej…
 


Gwarantujemy szybką i bezpłatną wycenę twojego problemu.

PORADA PRAWNA JUŻ W 24 GODZINY.

...

NASZE ZALETY

OPINIE KLIENTÓW

W SERWISIE:

  • ILOŚĆ PORAD - 100
  • ILOŚĆ ARTYKUŁÓW - 200
  • ILOŚĆ OPINII - 150

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

Akceptuję ciasteczka z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information