Odrzucenie spadku a długi po zmarłym mężu

Proszę o poradę w sprawie dziedziczenia długów po zmarłym mężu w styczniu 2013 roku. Byliśmy w związku małżeńskim przez 25 lat, z nich 5 lat nie mieszkaliśmy razem i była ustalona między nami intercyza. Ze związku mamy dwoje pełnoletnich dzieci. Mąż za życia miał sporo długów o których dowiedziałam się dopiero po jego śmierci i boje się że będę z dziećmi za nich odpowiadać. Czy mogę odpowiadać za długi męża czy też moje dzieci, wnuki? Mąż nie posiadał żadnego majątku.

Szanowna Pani,

Z Pani pytania wynika że Pani mąż nie pozostawił testamentu a więc nabycie po nim spadku nastąpi zgodnie z ustawowym porządkiem dziedziczenia.

Kwestie dotyczące dziedziczenia reguluje Kodeks Cywilny (dalej – KC).

Zgodnie z § 1  art. 931 KC w pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W sprawie dziedziczenia  nie ma żadnego znaczenia łączący Pani z mężem ustrój majątkowy (tzw. intercyza) skoro do chwili śmierci męża byliście Państwo małżeństwem.

Jedyny wyjątek przewiduje przepis art. 935 (1) KC w świetle którego małżonek spadkodawcy pozostający w separacji nie jest powołany do spadku z ustawy.

Jeśli zmarły mąż pozostawił jedynie długi, to spadkobiercy ustawowi (w pierwszej kolejności Pani i dzieci zmarłego) w ciągu sześciu miesięcy od dnia jego śmierci lub od dnia kiedy każdy ze spadkobierców dowiedział się o swoim tytule powołania do spadku, powinni rozważyć odrzucenie spadku (art.  1015 § 1 KC).

Jeśli spadkobierca nie złoży w tym terminie oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, nabędzie spadek wprost, czyli będzie odpowiadać za długi spadkowe całym swoim majątkiem osobistym. Na spadkobierców przechodzą bowiem zarówno aktywa (majątek) ale i pasywa czyli zobowiązania zaciągnięte przez spadkodawcę, które jak Pani podaje są liczne.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub w sądzie w przepisanym wyżej terminie. Termin na odrzucenie spadku, czyli 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy lub od dnia kiedy każdy ze spadkobierców dowiedział się o swoim tytule powołania do spadku, należy bezwzględnie dochować.

Po jego upływie nie podlega on przywróceniu a prawo do odrzucenia spadku bezpowrotnie wygasa.

Jak stanowi art. 640 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku (sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy). Każdy ze spadkobierców może złożyć osobno stosowne oświadczenia u notariusza lub w sądzie.

Koszt oświadczenia składanego przed sądem wynosi 50 zł (art. 49 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych).

Za przyjęcie oświadczenia spadkowego notariusz pobiera wynagrodzenie w wysokości 50 zł plus 23% podatku od towarów i usług, do każdego spadkobiercy z osobna.

Osoby, które odrzuciły spadek traktowane są tak, jakby nie dożyły chwili otwarcia spadku czyli dnia śmierci spadkodawcy (art. 1020 KC), dlatego udział, który by im przypadł z ustawy, przypada ich zstępnym (dzieciom, wnukom), bez względu na to, czy są pełnoletnie czy małoletnie (art. 932 § 1 KC).

Np. jeśli Pani ma wnuki (prawnuki) to po odrzuceniu spadku przez Pani dzieci, udział który im by przypadł przechodzi na ich zstępnych.

Stąd czynności związane z odrzuceniem spadku należy wykonać także analogicznie w stosunku do wnuków (prawnuków).

Jeśli spadkobiercy są nieletni to konieczne będzie wystąpienie przez rodziców do sądu rodzinnego (którym jest sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich, w którego okręgu mieszka dziecko) z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na odrzucenie spadku w imieniu każdego małoletniego dziecka. Wniosek musi być opłacony – opłatą stałą w wysokości 40 zł.

Odrzucenia spadku w imieniu małoletnich swoich dzieci, należy dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym ich rodzice odrzucili spadek.

Jeśli Pani z dziećmi (ich zstępnymi) odrzuci spadek w terminie, to nie musi Pani obawiać się spłaty długów spadkowych.

Co się tyczy dalszej rodziny (rodziców, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, wnuków rodzeństwa, a także dziadków spadkodawcy oraz dzieci tych dziadków, ich zstępnych etc.) to aby zabezpieczyć się przed koniecznością regulowania długów spadkowych po śmierci Pani męża muszą także odrzucić spadek – w ciągu pół roku od dnia, kiedy dowiedzieli się, że dziedziczą z ustawy po Pani mężu.

W sytuacji gdy wszyscy spadkobiercy ustawowi w terminie odrzucą spadek to spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, która jednak zawsze dziedziczy z ustawy z dobrodziejstwem inwentarza (art. 935 w zw. z art. 1023 KC). Oznacza to, iż jeśli w spadku nabyła tylko długi, bez żadnego majątku, nie będzie spłacać owych długów na rzecz wierzycieli spadku, a jej odpowiedzialność za pasywa ograniczona jest tylko do wysokości tzw. stanu czynnego spadku.

 

Gwarantujemy szybką i bezpłatną wycenę twojego problemu.

PORADA PRAWNA JUŻ W 24 GODZINY.

...

NASZE ZALETY

OPINIE KLIENTÓW

W SERWISIE:

  • ILOŚĆ PORAD - 100
  • ILOŚĆ ARTYKUŁÓW - 200
  • ILOŚĆ OPINII - 150

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

Akceptuję ciasteczka z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information